Jak zachować się podczas burzy

Okres burzowy w Polsce staje się co raz bardziej niebezpieczny. Zmiany klimatyczne spowodowanie działalnością człowieka niestety sprawiają, że zjawiska pogodowe są co raz bardziej ekstremalne. Jeszcze do niedawne trąby powietrzne znaliśmy tylko z filmów. Obecnie to zjawisko co raz częściej pojawia się również na terenie naszego kraju. Również burze znacznie zwiększyły swoją siłę. Często wyładowaniom towarzyszą również silne ulewy i gradobicia. Dlatego też tak ważne jest aby wiedzieć jak się zachować podczas burzy. Najprostsza rada – nie szukać schronienia pod drzewem – niestety już nie wystarczy.

Jak się zachować podczas burzy?

Jak zachować się podczas burzyProsta rada, żeby nie szukać podczas burzy schronienia może co prawda nie wystarczyć, jest jednak podstawową zasadą prawidłowego zachowania się podczas wyładowań atmosferycznych. Drzewa niestety ściągają pioruny, co może się dla nas katastrofalnie skończyć. Również nie powinniśmy przebywać w pobliżu słupów energetycznych, czy też szukać schronienia pod różnego rodzaju wiatami. To zwykle bowiem konstrukcje wielce niestabilne i nie zapewnią nam schronienia, a wręcz mogą wyrządzić krzywdę. Jedak również przebywanie na całkowicie otwartej przestrzeni jest w pełni bezpieczne. Jak więc sobie poradzić, kiedy burza spotka nas na dworze? Dobrym rozwiązaniem jest szukanie schronienia pod konstrukcjami stabilnym i stałymi, jak choćby mosty. Warto również w celu schronienia się wykorzystać zagłębienia terenu, jak choćby rowy, czy też jakiekolwiek doły. Tylko w tym wypadku musimy być ostrożni, jeśli ulewa będzie zbyt intensywna, to może się okazać, że woda wzbierze w rowie i również z tej kryjówki będziemy musieli się ewakuować. Osoby przebywające nad wodą od razu muszą wyjść na brzeg. Nie powinniśmy również podczas burzy korzystać z telefonów komórkowych. Warto też pozbyć się metalowych przedmiotów. Dobrym schronieniem jest samochód, o ile nie jest zaparkowany przy drzewie.

Czy w domu jesteśmy bezpieczni podczas burzy?

Wydawać by się mogło, że jeśli burza zastanie nas w domu, to jesteśmy całkowicie bezpieczni. Jednak nie jest to do końca prawda. Również w domu powinniśmy się zastosować do zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wyładowań atmosferycznych. W pierwszej kolejności powinniśmy zabrać z naszego balkonu wszelkie przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez podmuchy wiatru. Pozamykajmy dokładnie wszystkie okna w naszym mieszkaniu. Podczas burzy nie zaleca się również podchodzenia do okien. Warto również powyłączać wszelkie urządzenia elektryczne w naszym mieszkaniu.

Jak przetrwać burzę w górach

Szczególnie niebezpieczne są wyładowania atmosferyczne dla turystów górskich. Burza w górach rozwija się bardzo szybko i jest w stanie zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych turystów. W zasadzie jedynym dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest udanie się do najbliższego schroniska. Jeśli nam się to nie uda, powinnyśmy uciekać z otwartej przestrzeni. Unikajmy strumieni, nie korzystajmy z poręczowań na szlaku. Najlepszą rozwiązaniem jest ukucnięcie i złączenie nóg. Dobrze byłoby to zrobić np. na plecaku, aby odizolować się od podłoża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.