Jak bezpiecznie chodzić po górach

jak bezpiecznie chodzić po górach

Co roku w polskich górach giną turyści. Najczęstszą przyczyną tragedii jest ignorancja – niestety albo nie wiemy jak się w górach zachować, albo lekceważymy wszelkie ostrzeżenia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia edukacja. Górskie wycieczki to wspaniała opcja na spędzenie wolnego czasu. Jeśli jednak chcemy cało wrócić z takiej wyprawy powinniśmy poznać parę podstawowych zasadach dotyczących dotyczących górskich wędrówek. Zatem jak bezpiecznie chodzić po górach?

Jak bezpiecznie chodzić po górach zimą?

jak bezpiecznie chodzić po górachZima to w górach piękna pora roku. Krajobrazy są fantastyczne i powietrze rześkie. Jednak pod tą wspaniałą powłoką kryją się niestety spore niebezpieczeństwo. Góry w zimie są zdradliwe i potrafią zabrać życie niedoświadczonemu turyście. Dlatego tak ważne jest, aby podczas zimowych wędrówek górskich zachować szczególną ostrożność. Jak więc bezpiecznie chodzić po górach zimą? Przede wszystkim poruszajmy się tylko i wyłącznie po czynnych szlakach. Część szlaków górskich może być zimą zamkniętych ze względu na zagrożenie lawinowe. I powinniśmy się do tego stosować. Lawina śnieżna to bowiem zagrożenie życia. Brzmi to być może jak banał, ale wciąż nie wszyscy turyści mają na tyle wyobraźni by nie pojawiać się na zamkniętych szlakach.

Zima w górach to również bardzo niskie temperatury i krótki dzień. Warto odpowiednio ciepło się ubrać i tak planować trasę, aby zdążyć wrócić przez zmrokiem. To niezwykle istotne albowiem zimowej nocy w górach możemy zwyczajnie nie przetrwać. Przed wyjściem na szlak zostawmy w schronisku informacji gdzie dokładnie idziemy i o której planujemy wrócić. Ważne jest również odpowiednie wyposażenie. Musisz wiedzieć, że zimą szlaki są często oblodzone. Dodatkowo może zdarzyć się porywisty wiatr i zamieć śnieżna. Czekany i raki to podstawowe wyposażenie zimowego turysty górskiego. O czapce, rękawicach i profesjonalnych butach chyba już wspominać nie trzeba.

Letnie wędrówki górskie

Znacznie bezpieczniej w górach jest latem. Choć nie oznacza to wcale, że w upalne dni możemy sobie beztrosko chodzić po górach, nie biorąc pod uwagą żadnych zasad bezpieczeństwa. Latem przede wszystkim właśnie upały stanowią spore zagrożenie. W wyższych partiach gór, które są niezalesione będziemy wystawieni na słońce. Bez odpowiedniego nakrycia głowy i sporych zapasów wody może się to źle dla nas skończyć. Warto również mięć ze sobą odpowiednie kremy. Okres letni to również burze. W górach pojawiają się niemalże znikąd i są gwałtowne. Warto być szczególnie ostrożnym i obserwować sytuację na niebie. Kiedy zaobserwujemy, że zanosi się na burzę, powinniśmy jak najszybciej skierować się do najbliższego schroniska. Również latem powinniśmy pamiętać o odpowiednim obuwiu. Mimo wysokich temperatur nie pozwólmy skusić się na założenie sandałów. To może być dla nas zgubne. Szlak górski jest terenem trudnym i sandały, czy też klapki nie są odpowiednie na taką sytuację. Koniecznie powinnyśmy założyć solidne, górskie buty za kostkę.