Dlaczego Japończycy żyją dłużej

Nie od dziś wiadomo, że Japończycy słyną ze swojej długowieczności. Obecnie w tym kraju mieszka spory odsetek osób w wieku powyżej 100 lat. Dodatkowo trzeba podkreślić, że ci stulatkowie mogą pochwalić się świetną forma. To ludzie bardzo aktywni fizycznie i intelektualnie. W Japonii nie dziwi nikogo stulatek uprawiający działkę, czy też czytający książki. Jaka jest tego przyczyna? Co stoi za tym, że społeczeństwa Kraju Kwitnącej Wiśni jest jednym z najstarszych na świecie?

Dlaczego Japończycy żyją dłużej?

Dlaczego Japończycy żyją dłużejZastanówmy się dlaczego Japończycy żyją dłużej? Co stoi za ich długowiecznością? Aby odpowiedzieć na to pytanie w pierwszej kolejności powinniśmy się bliżej przyjrzeć diecie Japończyków. Zdaniem wielu ekspertów to właśnie ona ma bezpośredni wpływ na tak znakomitą kondycję Japończyków. Jak ona wygląda? Przede wszystkim jeśli chcielibyśmy wskazać na podstawę żywieniową to trzeba wymienić ryż, soją, ryby, warzywa i owoce. To jest absolutna podstawa, ale już widzimy zasadnicze różnice ze sposobem odżywiania się Europejczyków.

Dieta Japończyków

Do bardzo ciekawych spostrzeżeń można dość, jeśli bliżej przyjrzymy się poszczególnym posiłkom i potrawom, jakimi raczą się Japończycy. Przykładowo na śniadanie jedzą parowany ryż i zupę miso z tofu i popijają zieloną herbatę. Jakaż różnica w porównaniu z tym co my jemy na śniadanie. Czasami do tego zestawu dodają również kawałek łososia. Bardzo ważna jest tutaj bogata w białko soja, którą znajdziemy właśnie we wzmiankowanej zupie. Również ważne są ryby i owoce morze zjadane przez Japończyków również na obiad i na kolację. O tym jak zdrowe są ryby nie trzeba nikogo przekonywać. Warto również podkreślić znaczenie ryżu. Można wręcz powiedzieć, że w Japonii jest on wręcz traktowany jak chleb.

Naturalnie Japończycy lubują się również w warzywach i owocach. Zjadają ich mnóstwo. Oprócz takich, które i my zjadamy – choć w znacznie mniejszych ilościach – to warto również wspomnieć o wodorostach. Nie da się więc ukryć, że jednak dieta Japończyków znacznie różni się od tego co znamy w kulturze Zachodu.

Jak jedzą Japończycy?

Oprócz tego co jedzą, równie ważne jest również w jaki sposób jedzą Japończycy. Przede wszystkim zjadają oni małe porcje. Pomagają w tym odpowiednio małe miseczki. Dlatego tez w Japonii raczej nie znane jest obżarstwo. Również ważne jest w jaki sposób przygotowywane są potrawy. W Japonii głównie gotuje się na parze, a raczej nie smaży. Także zużycie tłuszczy jest znikome.

Aktywność fizyczna Japończyków

Japończycy są również niezwykle aktywni fizycznie. Nawet osoby po 60 roku życia nadal prowadzą aktywny tryb życia i podejmują nowe wyzwania. Może się to wydawać zaskakujące jeśli spojrzymy na Polaków w wieku emerytalnym. A Japończycy codzienne uprawiają gimnastykę i zachowują wspaniałą kondycję fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *