Regularna konserwacja roweru. Dlaczego warto korzystać z usług serwisu rowerowego?

Wiosna to najlepszy czas, aby w końcu wyjąć swój rower i zaczerpnąć trochę aktywności na świeżym powietrzu. Zanim jednak wyjedziemy na ulicę, powinniśmy wcześniej skierować się do serwisu rowerowego.

Na pierwszy rzut oka wydaje ci się, że twój rower nie potrzebuje wizyty w serwisie? Lepiej nie ryzykować, mając nadzieję, że uda nam się jeszcze jeden sezon przejeździć bez konserwacji naszego jednośladu. Niezależnie od tego czy posiadasz model damski czy męski, co najmniej raz w roku powinieneś oddać go w ręce fachowcom. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się bezpieczną jazdą, a twój jednoślad odwdzięczy ci się długą żywotnością.

Konserwacja się opłaca

Zdecydowana większość z nas wraz z nastaniem chłodnych miesięcy zamyka rower w piwnicy lub na balkonie i prawie zapomina o jego istnieniu. Tak wyeksploatowany wcześniej jednoślad zostaje przez nas niemal porzucony i wraca do łask, dopiero kiedy zaczyna robić się cieplej. To dość naturalna kolej rzeczy. Fachowcy jednak są zgodni i sugerują, żeby konserwacji roweru dokonywać zarówno wraz z zakończeniem, jak i rozpoczęciem sezonu rowerowego. Pozwoli to uniknąć rdzy i korozji, a co za tym idzie – sprawi, że nasz rower będzie towarzyszył nam przez długie lata.

Nawet jeżeli swoim rowerem miejskim przemierzasz tylko niewielkie i proste dystanse, nie oznacza to, że powinieneś zaniedbywać proces jego konserwacji. Każdy rower w większym lub mniejszym stopniu narażony jest na czynniki atmosferyczne, brud, wilgoć czy błoto, które silnie oddziałują na jego podzespoły. Nawet kiedy po sezonie nie korzystamy z naszego jednośladu, również jest on wystawiony na działanie czynników zewnętrznych. Warto wówczas sięgnąć po akcesoria rowerowe, które będą go skutecznie ochraniać. Szczególnie przydatny może okazać się ochronny pokrowiec, zwłaszcza kiedy nasze rowery zazwyczaj przechowujemy na balkonie lub na zewnątrz.

Eksperci zawsze służą pomocą

Samodzielna próba konserwacji roweru jest oczywiście możliwa, ale musimy mieć na uwadze, że będzie wymagać od nas poświęcenia sporej ilości czasu i energii. Poza teoretyczną wiedzą, jaką będziemy musieli nabyć, niezbędne będą również odpowiednie środki konserwujące, zestawy do czyszczenia roweru wraz ze szczotkami czy smarem do łańcucha. W tym przypadku znacznie łatwiej i rozsądniej będzie udać się ze swoim rowerem męskim lub damskim do renomowanego serwisu. Pracujący tam fachowcy będą mieć wiedzę, wprawę, a także dostęp do najwyższej jakości środków i narzędzi. Co najważniejsze, specjaliści z serwisów rowerowych mogą od razu wyłapać i naprawić usterki, których sami nie bylibyśmy w stanie zlokalizować. 

Takie punkty naprawy to często jednocześnie jest sklep rowerowy. Dzięki temu, poza oddaniem roweru do przeglądu i konserwacji będziemy mogli szybko zaopatrzyć się w akcesoria, które podwyższą komfort i bezpieczeństwo naszej jazdy. Niezbędne oświetlenie czy odpowiednio dopasowany kask to równie ważne elementy każdej wycieczki rowerowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *