Festiwal Trąbki w Guczy

Festiwal Trąbki w Guczy

Jesteś fanem letnich festiwali na otwartym powietrzu? Zaliczyłeś już polskie imprezy i byłeś również na zachodzie Europy? Warto nieco urozmaicić swój festiwalowy grafik i dołożyć doń coś nieco bardziej egzotycznego. Takim ciekawym wydarzeniem jest bez wątpienia Festiwal Trąbki w Guczy. To niewielka miejscowość w samym środku Serbii. Tutaj co roku w sierpniu organizowany jest wyjątkowy festiwal trębaczy. To wydarzenie jest zupełnie wyjątkowe. Możemy tutaj poczuć klimat Bałkanów w pełnej krasie.

Festiwal Trąbki w Guczy

Festiwal Trąbki w GuczyCo powinieneś wiedzieć od tym festiwalu? Przede wszystkim to, że organizowany jest w Guczy, czyli niewielkiej miejscowości w Serbii, którą zamieszkuje raptem około 2000 osób. Jednak w sierpniu jest ona wręcz zalewana przez nieprzebrane rzesze miłośników bałkańskiej muzyki. Przez parę dni trwania festiwalu możemy tutaj usłyszeć wiele wspaniałych orkiestr. Często również na tym festiwalu gości sam Goran Bregovic. W zasadzie muzyka rozbrzmiewa tutaj nieustannie. I to nie tylko na scenie, ale również w knajpach i na ulicach. Dosłownie wszędzie słychać muzykę, i wszędzie ludzie są w ciągłym tańcu. Warto dodać, ze muzycy, którzy grają na trąbkach w Guczy to zwykle samouki, który w zasadzie nawet nie znają nut. Ale grają od małego i potrafili w ten alternatywny sposób nauczyć się wirtuozerskiej gry na trąbce. Punktem kulminacyjnym festiwalu jest tzw. pojedynek na trąbki, gdzie zespoły uczestniczące w festiwalu walczą o miano tego najlepszego. Sam festiwal ma już dosyć długą tradycję. Jego pierwsza edycja miała miejsce już w 1962 roku. Również ciekawym wydarzeniem w ramach festiwalu jest parada orkiestr, która przemierza miasteczko Gucza. Według różnych źródeł festiwal odwiedza zwykle od 200 do nawet 500 tysięcy osób. Trudno jednak podać dokładną liczbę odwiedzających.

Infrastruktura na Festiwalu w Guczy

Warto jeszcze wspomnieć co nieco o infrastrukturze tego festiwalu, a właściwie o jej braku. Właściwie trudno tam mówić o jakiejś organizacji pola namiotowego, czy też sanitariatach. Rządzi tam jednak chaos. Dla jednych będzie to spory problem, jednak inni wręcz zakochają się w takim klimacie. W kwestii gastronomii to możemy liczyć na liczne stragany, gdzie można zakosztować wspaniałej serbskiej kuchni. Oczywiście możemy też raczyć się mocnymi serbskimi trunkami. Nie mniej jednak warto pamiętać, że klimat jest tam dość swobodny. Taka formuła festiwalu może nie przypaść do gustu osobom ceniącym sobie wygodę i komfort. Jednak bez wątpienia dla innych będzie to wręcz stanowić nie lada atrakcję.

Czy warto odwiedzić miasteczko Gucza?

Czy warto tam pojechać? Zdecydowanie tak. Kultura Bałkanów jest unikalna. Warto z pewnością jej zasmakować. A Festiwal Gucza jest dobrą do tego okazją. Warto dla odmiany zobaczyć coś nowego i unikalnego. A przecież do Serbii jest całkiem blisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *